Dauguma žino, kad dantis skauda – reikia kreiptis. Bet kas, jei skausmo dar nėra, o kažkas jau negerai? Ar verta laukti, kol taps blogiau? Gydytojai sako – ne. Yra situacijų, kai laikas skaičiuojamas ne dienomis, o valandomis. O kai kuriuos ženklus praleidus, galima susidurti su daug rimtesnėmis pasekmėmis, nei tik skausmas.
Tai – ne bauginimas. Tai – realybė, kurią odontologai Panevėžio rajone mato kasdien. Kuo anksčiau žmogus kreipiasi, tuo didesnė tikimybė, kad viskas baigsis greitai, be komplikacijų ir be didelių išlaidų. Bet tam reikia žinoti, į ką atkreipti dėmesį.
1. Dantis pradėjo skaudėti – ir vis stipriau
Pirmas ženklas – visiškai aiškus. Jei vakare skaudėjo silpnai, o ryte negalite kramtyti, kažkas vyksta. Dažnai tai reiškia, kad infekcija jau pasiekė danties nervą. O tai ne tik labai skauda – tai pavojinga visam organizmui. Bakterijos gali patekti į kraujotaką ir sukelti uždegimus kitose kūno vietose.
2. Kraujuojančios ar patinusios dantenos
Ne, tai ne tik nuo per stipraus šepetėlio. Jei dantenos nuolat kraujuoja ar atrodo tarsi išpūstos – tai jau rodo uždegimą. Negydoma dantenų liga gali baigtis dantų netekimu, net jei patys dantys dar visiškai sveiki. O kai tai nutinka – gydymas tampa kur kas sudėtingesnis.
3. Nuskilęs, lūžęs ar net vos pajudėjęs dantis
Kartais žmogus nuskelia dantį atsitiktinai – sukando kietesnį maistą, paslydo, trenkėsi. „Nieko tokio, tik mažas kampelis“ – sako daugelis. Tačiau odontologai Panevėžio rajone pastebi, kad būtent toks „mažas kampelis“ dažnai atveria kelią infekcijoms, kurios suardo vidinę danties struktūrą. Net jei skausmo nėra, būtina pasitikrinti – gydymas paprastas tik tol, kol dantis dar nėra suiręs iš vidaus.
4. Nepaaiškinamas blogas kvapas
Burnos kvapas keičiasi nuo to, ką valgome – tai normalu. Bet jei nemalonus kvapas tapo nuolatiniu palydovu, tai gali būti rimtesnių problemų ženklas. Kartais tai slepia pūlinius, infekcijas, net ir rimtas virškinimo problemas. Tik profesionalus gydytojas gali pasakyti, ar kaltas dantis, dantenos, ar kas kita.
5. Jautrumas šalčiui, saldumui ar net prisilietimui
Tai dažnai prasideda kaip nieko blogo nežadantis pojūtis. Gurkšnis šalto vandens ir… aiškus „aikšt“ jausmas. Jei tai kartojasi – problema gilėja. Tai gali rodyti emalio pažeidimą, pradinį ėduonį ar net danties šaknies problemą. Kuo anksčiau kreipsitės – tuo lengviau bus išvengti rimtesnio gydymo.
Ką sako pacientai?
Kristina iš Velžio pasakoja, kad danties skausmą kentė savaitę, kol galiausiai naktį teko važiuoti į budinčią kliniką. „Gydytojas pasakė, kad dar pora dienų ir būtų reikėję traukti. Laimei, išgelbėjo“, – dalijasi ji. Tuo tarpu jos vyras į vizitą ėjo vos pajutęs jautrumą – jam prireikė tik plombos. Skirtumas? Reakcijos greitis.
Kur kreiptis, kai delsimas – ne išeitis?
Panevėžio rajone yra keletas vietų, kuriose dirba patikimi specialistai. Vieni jų dirba mieste, kiti – arčiau gyvenviečių.
Kad būtų paprasčiau:
Klinika „Šypsena“ – Pažagieniuose
Senvagės klinika – Panevėžyje
Odontologė Rūta P. – Vaivadų ambulatorijoje
Svarbiausia – nelaukti. Net jei atrodo, kad dar galima pakentėti. Būtent tas laukimas vėliau virsta neplanuotomis išlaidomis.
Nuoširdus patarimas
Nieko nėra gėdingo kreiptis pas gydytoją „per anksti“. Jei jaučiate diskomfortą – tai ženklas, kad organizmas jums kažką sako. O odontologai Panevėžio rajone pasiruošę padėti. Tereikia paskambinti.