Pakuočių ženklinimas

Ženkliukas „Rūšiuoji – vadinasi galvoji“

VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacija“ siūlo ženklinti į vidaus rinką išleidžiamų gaminių pakuotes narystės ženklu „Rūšiuoji – vadinasi galvoji“, kuris ne tik nurodytų, kad įmonė finansuoja panaudotos pakuotės tvarkymą, bet ir tuo pačiu prisideda prie visuomenės švietimo pakuočių atliekų rūšiavimo srityje. Galimybė savo gaminių pakuotes žymėti tam tikru ženklu yra numatyta LR Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatyme (Nr. IX-517, 5 straipsnis, 2 punktas). Organizacija ženklinti gaminių pakuotes siūlo lietuvių ir anglų kalbomis.

Daugiau informacijos apie pakuočių ženklinimą

Pakuočių gaminių ženklinimas šiuo siūlomu ženkliuku parodytų Jūsų įmonės siekį prisidėti prie aplinkosaugos problemų sprendimų („teršėjas“, t.y. gamintojas ir (ar) importuotojas, ne tik sumoka už savo išleistų pakuočių tvarkymą, bet ir pats imasi aktyvių veiksmų, siekiant saugoti ir tausoti aplinką).

Pakuočių gaminių ženklinimas šiuo siūlomu ženkliuku parodytų Jūsų įmonės socialinę atsakomybę bei siekį prisidėti prie aplinkosaugos problemų sprendimų („teršėjas“, t.y. gamintojas ir (ar) importuotojas, ne tik sumoka už savo išleistų pakuočių tvarkymą, bet ir pats imasi aktyvių veiksmų, siekiant saugoti ir tausoti aplinką).

Organizacijos siūlomi ženkliukai atlieka net kelias funkcijas: ne tik primena apie rūšiavimo svarbą, bet ir palengvina patį rūšiavimą, kadangi ant ženkliuko nurodyta į kurį rūšiavimo konteinerį panaudota pakuotė turėtų būti metama (popieriaus, plastmasės ar stiklo). Jei pakuotė susideda net iš kelių skirtingų medžiagų – siūloma naudoti universalų ženkliuką su užrašu „Rūšiuoji – vadinasi galvoji“ arba tiesiog „Rūšiuok“. Ženkliukus galite atsisiųti čia:https://pto.lt/firminio-stiliaus-naudojimas/

Bendrieji pakuočių ženklinimo reikalavimai

Bendrieji pakuočių ženklinimo reikalavimai yra nustatyti Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo taisyklėse, patvirtintose LR Aplinkos ministro 2002 m. birželio 27 d. Įsakymu Nr. 348 (Valstybės žinios, 2002-08-22, Nr. 81-3503).

ŽENKLAS
KODAS 
RAIDINIS SUTRUMPINIMAS
PAKUOTĖS MEDŽIAGA
PAVYZDŽIAI
PARSISIŲSTI

Plastikai

1 PET Polietilentereftalatas

Pavyzdžiui: skaidrūs mineralinio vandens ir gaiviųjų gėrimų buteliu­kai, skalbimo priemonių ir valiklių pakuotė

2 HDPE Aukšto tankumo polietilenas

Pavyzdžiui: nepermatoma pieno, sulčių, kosmetikos priemonių, skalbiklių ir valiklių pakuotė, ledų indeliai, kai kurie plastikiniai maišeliai ir šiukšlių dėžės

3 PVC Polivinilchloridas

Pavyzdžiui: valiklių pakuotė, lizdinė pakuotė ir langų rėmai, grindų danga, vandetiekio ir kanalizacijos vamzdžiai

4 LDPE Žemo tankumo polietilenas

Pavyzdžiui: plastikiniai maišeliai, kibirai, skysto muilo dozatoriai, tūbelės

5 PP Polipropilenas

Pavyzdžiui: sriubų, sultinių, sirupų, jogurtų, tepamų sūrių ir margarino pakuotė, tamsinta pakuotė, išinešimui skirtų gėrimų puodeliai ir buteliukai kūdikiams, automobilių interjero detalės ir buferiai

6 PS Polistirolas

Pavyzdžiui: kiaušinių dėklai, išsinešamo maisto dėžutės, vienkartiniai karštų gėrimų puodeliai ir žaislai, vazonai, lagaminai, vaizdo kasetės

7-19

Pakuotė, pagaminta iš plastiko, kuris nenurodytas sąraše ir (ar) nėra nurodytas jo raidinis sutrumpinimas, gali būti ženklinama nurodant tik kodą 7 arba 8 ir t.t., iki 19

Popierius ir kartonas

20 PAP Gofruotas kartonas

 

Pavyzdžiui: pakavimo, siuntinių dėžės

21 PAP Negofruotas kartonas

Pavyzdžiui: pusryčių dribsnių, popierinių servetėlių, sausainių, arbatos dėžutės, žurnalai

22 PAP Popierius

Pavyzdžiui: sveikinimų atvirutės, šaldyto maisto dėžutės, knygų viršeliai

23-39

Pakuotė, pagaminta iš popieriaus ir (ar) kartono, kuris nenurodytas sąraše ir (ar) nėra nurodytas jo raidinis sutrumpinimas, gali būti ženklinama nurodant tik kodą 23 arba 24 ir t.t., iki 39

Metalai

40 FE Plienas

Pavyzdžiui: metalinės konservų, arbatos, dažų, lako skardinės, aerozolių balionėliai

41 ALU Aliuminis

Pavyzdžiui: aliumininės gėrimų, konservų skardinės, aerozolių balionėliai

42-49

Pakuotė, pagaminta iš metalo, kuris nenurodytas sąraše ir (ar) nėra nurodytas jo raidinis sutrumpinimas, gali būti ženklinama nurodant tik kodą 42 arba 43 ir t.t., iki 49

Mediena

50 FOR Medis

Pavyzdžiui: dėžutės, padėklai

51 FOR Kamštis

Pavyzdžiui: butelių kamščiai, padėkliukai, statybinės medžiagos

52-59

 

Pakuotė, pagaminta iš medienos, kuri nenurodyta sąraše ir (ar) nėra nurodytas jos raidinis sutrumpinimas, gali būti ženklinama nurodant tik kodą 52 arba 53 ir t.t., iki 59

Tekstilė

60 TEX Medvilnė

Pavyzdžiui: maišai ir maišeliai

61 TEX Džiutas

Pavyzdžiui: maišai

62-69

Pakuotė, pagaminta iš tekstilės, kuri nenurodyta sąraše ir (ar) nėra nurodytas jos raidinis sutrumpinimas, gali būti ženklinama nurodant tik kodą 62 arba 63 ir t.t., iki 69

Stiklas

70 GL Bespalvis stiklas

 

Pavyzdžiui: vandens ir gėrimų buteliai, stiklainiai

71 GL Žalias stiklas

 

Pavyzdžiui: gėrimų, aliejaus, sirupų buteliai, vaistų buteliukai

72 GL Rudas stiklas

Pavyzdžiui: gėrimų, aliejaus, sirupų buteliai, vaistų buteliukai

73-79

Pakuotė, pagaminta iš stiklo, kuris nenurodytas sąraše ir (ar) nėra nurodytas jo raidinis sutrumpinimas, gali būti ženklinama nurodant tik kodą 73 arba 74 ir t.t., iki 79

Kombinuotos pakuotės

80 C/…* Kombinuotoji pakuotė (popierius ir kartonas/įvairūs metalai)

 

81 C/…* Kombinuotoji pakuotė (popierius ir kartonas/plastikas)

 

82 C/…* Kombinuotoji pakuotė (popierius ir kartonas/aliuminis)

83 C/…* Kombinuotoji pakuotė (popierius ir kartonas/alavuota skarda)

84 C/…* Kombinuotoji pakuotė (popierius ir kartonas / plastikas / aliuminis)

85 C/…* Kombinuotoji pakuotė (popierius ir kartonas/plastikas/aliuminis/alavuota skarda)

 

86-89

Kombinuota pakuotė, pagaminta iš popieriaus ir kartono bei kitų medžiagų, kuri nenurodytas sąraše ir (ar) nėra nurodytas raidinis sutrumpinimas, gali būti ženklinama nurodant tik kodą 86 arba 87 ir t.t., iki 89.

90 C/…* Kombinuotoji pakuotė (plastikas/aliuminis)

91 C/…* Kombinuotoji pakuotė (plastikas/alavuota skarda)

92 C/…* Kombinuotoji pakuotė (plastikas/įvairūs metalai)

93-94

Kombinuota pakuotė, pagaminta iš plastiko bei kitų medžiagų, kuri nenurodytas sąraše ir (ar) nėra nurodytas jo raidinis sutrumpinimas, gali būti ženklinama nurodant tik kodą 93 arba 94.

95 C/…* Kombinuotoji pakuotė (stiklas/plastikas)

96 C/…* Kombinuotoji pakuotė (stiklas/aliuminis)

97 C/…* Kombinuotoji pakuotė (stiklas/alavuota skarda)

98 C/…* Kombinuotoji pakuotė (stiklas/įvairūs metalai)

99

Kombinuota pakuotė, pagaminta iš stiklo bei kitų medžiagų, kuri nenurodytas sąraše ir (ar) nėra nurodytas jo raidinis sutrumpinimas, gali būti ženklinama nurodant tik kodą 99.

* Kombinuota pakuotė ženklinama, naudojant kombinuotoms pakuotėms suteiktus kodus sąraše, priskyrus ją vienai ar kitai grupei. Santrupos pateikiamos atitinkamai pagal vyraujančią medžiagą pakuotėje.

Pastabos

1. Raidinis medžiagos sutrumpinimas pateikiamas tik didžiosiomis raidėmis.

2. Sudėtinė pakuotė ženklinama, atsižvelgus į vyraujančią pakuotei pagaminti panaudotą medžiagą arba atskirai nurodant kiekvieną pakuotę sudarančią medžiagą, jeigu negalima išskirti sudėtinei pakuotei pagaminti panaudotos vyraujančios medžiagos.

Kiti ženklai

Pagaminta iš perdirbamų medžiagų

Tarptautiniu mastu pripažįstamas simbolis, vadinamas Mėbijaus (Möbius) juosta, kuris rodo, kad gaminys ir (arba) jo pakuotė yra pagaminti iš medžiagų, kurias galima perdirbti.

Pagaminta iš perdirbamų medžiagų

Pagaminta iš perdirbamo popierius ar kartono

 

Ženklas parodo, kad produktas ir (arba) pakuotė yra pagaminti iš perdirbamo popieriaus (kartono). Tokiu ženklu pažymėtas atliekas reikia mesti į mėlynos spalvos rūšiavimo konteinerius, skirtus popieriaus ir kartono atliekoms.

Pagaminta iš perdirbamo stiklo


Ženklas reiškia, kad produktas ir (arba) pakuotė yra pagamintas iš perdirbamo stiklo, todėl atlieką reikėtų mesti į žalią rūšiavimo konteinerį. Šis ženklas skatina pažymėtas juo atliekas šalinti atsargiai, atsižvelgiant į ant gaminio pateiktas instrukcijas, neteršti tokiomis atliekomis aplinkos.

Pagaminta iš perdirbamo aliuminio 


Pavyzdžiui: skaidrūs mineralinio vandens ir gaiviųjų gėrimų buteliu­kai, skalbimo priemonių ir valiklių pakuotė

Pagaminta iš perdirbamo plieno

Ženklas, reiškiantis, kad produktas pagamintas iš perdirbamo plieno. Tokiu ženklu pažymėtas atliekas reikia mesti į geltoną rūšiavimo konteinerį.

Išmesti į šiukšlių dėžę! Nešiukšlinti

 

Ne visi produktai ar pakuotės yra perdirbamos, tačiau šis ženklas visiems primena, kad su atliekomis reikia elgtis tinkamai: išmesti tam skirtoje vietoje – į šiukšlių dėžę. Šį ženklą galima rasti ne tik ant kramtomosios gumos, saldainių pakuočių, bet ir ant jogurto indelių bei kitur.

Perdirbama mediena

Šis perdirbimo simbolis rodo, kad produkto sudėtyje esanti mediena yra iš atsakingai tvarkomų miškų ir sertifikuota nepriklausomų ekspertų pagal Miškų valdymo tarybos (FSC) taisykles.

Žaliasis taškas (vokiečių kalba “Der Grüne Punkt”)

Tai Vokietijoje gimęs, europinio pramonės finansuojamų pakuočių atliekų tvarkymo sistemų tinklo licencijos simbolis.

Greičiau aplinkoje suyrantys plastikai

Taip žymimi greičiau aplinkoje suyrantys plastikai, todėl šių plastikų nereikia atskirai rūšiuoti ir perdirbti.

Elektros ir elektroninė įranga, baterijos, akumuliatoriai

 

Šiuo ženklu ženklinama elektros ir elektroninė įranga, baterijos, akumuliatoriai. Šių atliekų negalima šalinti kartu su nerūšiuotomis komunalinėmis atliekomis.

Pakuotė, už kurią imamas užstatas

Perkant gaminį, kurio pakuotė pažymėta šiuo ženklu, pirkėjas sumoka užstatą už pakuotę. Užstatas grąžinamas, kai vartotojas grąžina pakuotę į prekybos vietą arba supirktuvę.
Pakuotės, įtrauktos į užstato sistemą, skirtos naudoti daugiau negu vieną kartą.

PTO