Šok į tvaraus gyvenimo stilių!

Šok į tvaraus gyvenimo stilių!

Tai 2013 m. lapkričio 16–24 d. Lietuvoje ir visame pasaulyje vyksiančios Visuotinio švietimo savaitės šūkis. Visuotinio švietimo savaitę vyksta renginiai, skirti globaliojo pilietiškumo skatinimui tarp vaikų, jaunimo ir mokytojų. Žmogaus veiklos sukelta klimato kaita, gyvūnų ir augalų įvairovės nykimas bei resursų mažėjimas rodo, kad žmonijos poveikio aplinkai limitai – ženkliai viršijami. Pagal „Global Footprint Network“, šiuo metu žmonijos sunaudojamų resursų atstatymui ir taršos neutralizavimui reikėtų 1,4 Žemės. Žmonijos  apkrova (ekologinis pėdsakas) Žemei ir toliau nenumaldomai didėja.

Šių metų Visuotinio švietimo savaitės organizatoriai kviečia visas ugdymo įstaigas  pasitikrinti, kaip jos prisideda prie planetos išsaugojimo – kiek tvari yra mokyklos kasdienybė, kokius tvaraus ir atsakingo gyvenimo įgūdžius ugdosi moksleiviai, lankydami mokyklą ir stebėdami jos aplinką. Ar mokykloje yra sąlygos rūšiuoti atliekas? Ką valgo moksleiviai valgykloje? Kaip rengiasi? Ar taupiai mokykloje naudojami energijos, vandens ištekliai? Kaip moksleiviai atvyksta į pamokas? Kokios priemonės naudojamos mokyklos valymui, remontams? Ar vaikai supažindinami su paprastom ir patraukliom išteklių taupymo idėjom? Kokia socialinė aplinka?
Daug klausimų ir dar daugiau galimų atsakymų variantų. Juos analizuodami moksleiviai gali formuotis savo atsakingo vartojimo įgūdžius, o mokyklos gyvenimas gali tapti tvaraus gyvenimo stiliaus pavyzdžiu.
Kviečiame dalyvauti renginiuose, konkursuose, akcijose!

 

Konferencija „Švietimas tvariam vystymuisi ugdant pasaulio pilietį“

Tvarios mokyklos kūrimo klausimai bus aptarti švietimo sistemos dalyviams skirtoje konferencijoje, kuri vyks lapkričio 20 dieną. Jos metu aplinkosaugos bei ugdymo specialistai diskutuos, kaip ugdymo įstaigose įgyvendinti tvaraus vystymosi idėjas, skatinti vaikų susidomėjimą tvaraus gyvenimo stiliumi, propaguoti aplinką tausojantį vartojimą. Konferenijos organizatoriai: LR švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos vaikų ir jaunimo centras bei VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacija”.

Konferencijos programą rasite – čia.

Foto nuotraukų konkursas „Atliekų rūšiavimo stilius”

Visiems jau turbūt gerai pažįstami geltoni, mėlyni ir žali konteineriai, stovintys kiemuose ir padedantys mums sumažinti į šiukšlynus patenkančių atliekų kiekį.O kaip jūs kaupiate atliekas namie, kol jas nunešate iki didžiųjų konteinerių? Kaip jas rūšiuojate mokykloje? O gal patys pasigaminote ar pritaikėte kokią nors talpą, kad rūšiavimas tapo ne tik tausojančiu aplinką, bet ir stilinga interjero detale? Jeigu to dar nepadarėte, pamąstykite ir kibkite į darbą. Pasistenkite vaizdžiai aprašyti, kokios medžiagos bus panaudotos talpų gamybai, koks bus tūris, kokios spalvos, kur jos stovės. Jau įgyvendintas  stilingo rūšiavimo idėjas arba jų projektus fotografuokite ir jpg bei pdf formatais įkelkite į tinklapį  www.savaite.lvjc.lt iki lapkričio 16 dienos.

Geriausių idėjų autoriai bus apdovanoti diplomais bei Visuotinio švietimo savaitės partnerių VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacijos” (PTO) įsteigtais piniginiais prizais, kuriuos bus galima panaudoti  jūsų idėjų įgyvendinimui.

Rašinio konkursas „Laiškas iš ateities“

Šio konkurso metu vaikai ir jaunuoliai kviečiami rašyti laiškus apie tai, kas žmonijos ir mūsų planetos laukia po 100 ar daugiau metų, kaip ateities kartos įvertins mūsų gyvenimo stilių, pastangas išsaugoti švarią ir saugią aplinką bei reikalingus resursus.

Daugiafunkcinių drabužių konkursas „5 x kostiumas = vis kitoks gražumas”

Dalyvaukite kūrybiniame konkurse ir sukurkite 5 skirtingus vieno drabužių ansamblio arba mokyklinės uniformos dėvėjimo variantus, atsižvelgiant į mokyklos taisykles ir uniformos dėvėjimo reikalavimus. Šiuo konkursu skatinama susimąstyti apie uniformų reikšmę mažinant išmetamų drabužių kiekį ir aplinkos taršą.

Plakato konkursas „Lašas po lašo”

Pamąstykite apie vandens reikšmę kasdieniniame gyvenime, jo svarbą globalaus pasaulio kontekste ir jums patinkančia technika sukurkite plakatą, raginantį taupyti vandenį, pateikiantį idėjas kaip tai daryti, viešinantį su vandens trūkumu susijusių problemų aktualumą ir svarbą. Geriausiu išrinktas plakatas bus atspausdintas ir išplatintas ugdymo įstaigose.

Gražiausio „Palangės ūkio” konkursas

Pamastę apie aplinkos trapumą bei augalų augimo ciklo ypatumus, įrenkite savo „palangės ūkius“ ir patys išauginkite daržovių ar žalumynų. Palangės ūkiuose naudokite aplinkai draugiškas technologijas, gamtinės žemdirbystės principus.

Piešinių konkursas „Atsinaujinantys energijos šaltiniai“

Alternatyvi, atsinaujinanti energetika šiuo metu yra ne tik madingas terminas, bet ir aktuali bei perspektyvi energijos gavybos sritis. Kokios šios energijos panaudojimo perspektyvos? Kaip tai derės mūsų aplinkoje? Kaip pakeis mūsų gyvenimą? Kviečiame nupiešti, kaip įsivaizduojate šios energetikos galimybes, pasvajoti, kaip tai derėtų mokyklos ar namų kiemo aplinkoje.

Idėjų konkursas „Dviratis: ruduo-žiema-pavasaris”

Kviečiame pasidalinti savo idėjomis ir atradimais, kaip paruošti dviratį arba pritaikyti drabužius, kad dviračiu būtų galima saugiai važiuoti bet kokiomis oro sąlygomis ir bet kokiu metų laiku. Dalyvaujant konkurse galima pateikti tiek savo idėjų aprašus, tiek jau sukurtų maketų arba taip pritaikytų dviračių nuotraukas.

Iniciatyvų konkursas pagal temas: Elektra, Šildymas, Vanduo, Atliekos, Maistas, Mobilumas, Vartojimas

Kviečiame pasidalinti savo idėjomis, kaip jūs savo ugdymo įstaigoje įgyvendinate ekologines idėjas, kokių sumanymų turite mažinant elektros, šilumos, vandens naudojimą, kaip tvarkote atliekas, kaip skatinate aplinkai palankią maisto kultūrą, organizuodami ugdytinių maitinimą, kokias mobilumo akcijas įgyvendinate, skatindami vaikus susimąstyti apie transporto pasirinkimo alternatyvas ir jų poveikį aplinkai.

Konkurse gali dalyvauti visos ugdymo įstaigos (ikimokyklinio, bendrojo lavinimo, papildomo ugdymo ir kt.).  Iniciatyvos turi būt įgyvendinamos 2013 m. lapkričio mėnesį.

Metodikos apie globalųjį švietimą „Nuo teorijos iki praktikos“ pristatymo pedagogams renginiai

2013 metais parengta praktinė metodika apie globalaus švietimo idėjų pritaikymą ugdymo procese. Lapkričio mėnesį keliuose miestuose bus organizuojami 4 šios metodikos pristatymo pedagogams renginiai. Jų metu mokytojai susipažins su globalaus švietimo svarba, išbandys metodikos autorių pasiūlytus metodus.

Veiksmo diena „Šok į tvaraus gyvenimo stilių!“

Lapkričio 21 dieną Lietuvos vaikų ir jaunimo centre, Vilniuje 11.00-16.00 val. vyks paskaitos, kūrybinės dirbtuvės, konkursinių darbų paroda moksleiviams bei koncertas.

Daugiau informacijos apie Visuotinio švietimo savaitę – čia.PTO