Gyventojai suprato mėlynųjų konteinerių svarbą

02 Oct Gyventojai suprato mėlynųjų konteinerių svarbą

UntitledDidžioji 2014 metų Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo sistemos naujovė – individualių valdų gyventojams išdalinti mėlynieji konteineriai pakuočių atliekoms ir antrinėms žaliavoms – visiškai pasiteisino. Tai parodė šalia Marijampolės regioninio sąvartyno esančioje atliekų rūšiavimo linijoje vykdytas tyrimas.

Vilkaviškio savivaldybėje vienoje pirmųjų mūsų apskrityje dar vasaros pradžioje gyventojams buvo išdalinti mėlynieji konteineriai. Atvežus ir ištyrus atliekas, kurias į šiuos konteinerius rugsėjo mėnesį išmetė žmonės, paaiškėjo, kad dauguma gyventojų jau puikiai žino šių konteinerių paskirtį ir neblogai rūšiuoja atliekas.
Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro ekologė Raminta Stanevičiūtė, dalyvavusi atliekų tyrime, pasakojo, kad tarp į mėlynuosius konteinerius gyventojų išmestų atliekų didžioji dalis buvo deginimui tinkamo plastiko (17,6 proc.), perdirbimui tinkamų PET atliekų (15,2 proc.) , pakavimo popieriaus (11,17 proc.) ir makulatūros (16,4 proc.). Metalo atliekų rasta 7,6 proc. Stiklo atliekos, kurių prašoma į mėlynuosius konteinerius nemesti, sudarė tik 1,38 proc. Šiuose konteineriuose buvo pašalinta ir šiek tiek drabužių, avalynės, žaliųjų atliekų, kurios irgi į mėlynuosius konteinerius neturėtų papulti ir turėtų būti išmetamos į mišrioms komunalinėms atliekoms skirtus konteinerius. Tačiau šių atliekų dalis tirtame sraute tesudarė apie 13 proc.
Tyrimui surenkant atliekas iš mėlynųjų konteinerių buvo pasirinktas 32 km ilgio maršrutas, kuriame išdėstyti 537 mėlynieji konteineriai. Išvežti atliekas buvo išstumti 389 konteineriai, kurių kiekviename vidutiniškai rasta 7,15 kg atliekų. Buvo surinkta ir tyrimui pristatyta 1,7 t pakuočių ir antrinių žaliavų atliekų. Tyrimas buvo vykdytas gamintojų ir importuotojų organizacijų užsakymu. Už atliekas, kurias gyventojai išrūšiuoja ir išmeta į mėlynuosius konteinerius, gyventojai nemoka. Jų tvarkymo išlaidos tenka gamintojų ir importuotojų organizacijoms.
Pirkdami prekes gyventojai jų gamintojams ir importuotojams sumoka į prekės kainą įskaičiuojamą ir pakuočių bei pakuočių atliekų sutvarkymo mokestį. Jeigu šias atliekas iš bendro mišrių komunalinių atliekų kiekio atskiriame ir metame į mėlynuosius konteinerius, už jų tvarkymą pakartotinai ir nemokame. Jeigu šios atliekos neišrūšiuojamos, patenka į mišrių komunalinių atliekų konteinerius, mokestis už jų tvarkymą tenka atliekų turėtojams gyventojams, kurie už jų tvarkymą tokiu būdu yra priversti susimokėti dar kartą.
Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras neseniai baigė viešojo pirkimo procedūras ir žaliųjų atliekų kompostavimo dėžėms įsigyti. Už mažiausią kainą yra nupirkta 14 tūkstančių žaliųjų atliekų kompostavimo dėžių, kurios dar šį rudenį turėtų būti išdalintos jų pageidaujantiems gyventojams. Individualių valdų gyventojai turės įsipareigoti, kad iš bendro atliekų kiekio atskirs žaliąsias atliekas ir jas susitvarkys patys – kompostuos kompostavimo dėžėse arba į šias dėžes netelpančius didesnius šių atliekų kiekius patys pristatys į visose savivaldybėse esančias kompostavimo aikšteles. Atliekų tvarkytojai tikisi, kad gyventojams pradėjus kompostuoti atliekas ir gautą kompostą sunaudojant savo poreikiams, patenkančių į sąvartyną atliekų kiekiai gerokai sumažės.

Informaciją pateikė:
Liucija Burbienė, Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro specialistė ryšiams su visuomenePTO