Apdovanotos geriausios ekoidėjos

04 Dec Apdovanotos geriausios ekoidėjos

2013 m. lapkričio 29 d. Visuomenės harmonizavimo parke vyko finalinis nacionalinio ekoidėjų konkurso “EKOMOKYKLA” renginys, kuriame dalyvavo per 240 moksleivių ir mokytojų. Socialinių mokslų kolegijos inicijuotame ir VšĮ „Problemų sprendimo centras“ vykdytame konkurse šį rudenį 20-yje atrankinių turų dalyvavo daugiau kaip 2000 moksleivių iš visos Lietuvos. Į finalą buvo atrinktos 22 stipriausios moksleivių ekoidėjos. Pagrindinį prizą finale laimėjo Klaipėdos Baltijos gimnazijos “ŽEKOPLE” komanda – jai atiteko 11 dviračių.

Klaipėdos Baltijos gimnazijos “Žekople” komandos ekoidėja – iš maistinių medžiagų pagamintas bioplastikas, kuriuo galima pakeisti neekologiškas pakuotes. Bioplastiką iš želatinos galima panaudoti maisto produktams pakuoti, žemės ūkyje, rankdarbiams gaminti, astliekoms surinkti ir dar daugelyje kitų sričių. Moksleivių pagamintas bioplastikas nekenksmingas aplinkai ir todėl, kad greitai suyra, patrauklesnis naudoti, nei plastiko gaminiai.

Visos konkurso “EKOMOKYKLA” finalinio renginio komandos savo ekoidėjas pristatė kūrybiškai ir originaliai, todėl vertinimo komisijai, kurią sudarė Aplinkos ministerijos, ekologinių įstaigų ir organizacijų atstovai, iš daugybės puikių ekoidėjų buvo sunku išrinkti geriausią. Tiek komisijai, tiek visiems žiūrovams ypač patiko Kauno rajono Raudondvario gimnazijos idėja „Ekokambarys“ bei jų sukurtas spektaklis, skatinantis susimąstyti, kurlink veda visuomenės vartotojiškumas, gamtinių išteklių netausojimas bei tarša – dėl žmonių veiklos sunaikinama vis daugiau gyvūnų ir augalų rūšių.

Projekto metu moksleiviai skleidė ekoidėjas savo bendruomenėse, pasidalijo su draugais socialiniuose tinklapiuose. Mažeikių rajono Viekšnių gimnazijos moksleivių komanda „Eko-viekšniukai“ sukūrė filmą „Tapk žaliu su aštuoniais žaliųjų įsakymais“. Jei kiekvienas šių įsakymų laikytųsi, mus supanti aplinka taptų ne tik švaresnė, bet ir draugiškesnė.

„Nojaus laivą“ į renginio finalą atsivežė Skuodo Ylakių gimnazijos komanda. Laivas sveria per 100 kilogramų. Jo gamybai panaudota apie 200 plastikinių butelių bei medienos atliekos. Juo gali plaukioti net žvejai. Pagal Ylakių gimnazijos moksleivių pateiktus brėžinius tokius laivus gali pasigaminti kiekvienas nagingas jaunuolis.

Merginos iš Šakių rajono Kudirkos Naumiesčio Vinco Kudirkos gimnazijos parodė audinių, dažytų natūraliais dažais, kolekciją. Visą spalvų gamą galima gauti iš gamtos, svarbiausia tuo domėtis.

O kur dar įvairūs būdai kaip mažinti plastiko kiekį Lietuvoje, kaip mokyti mažesniuosius rūšiuoti, kaip skatinti visus važiuoti dviračiais, o ne automobiliais, kaip prikelti atliekas antram gyvenimui… Daug puikių idėjų, skatinančių susimąstyti apie gamtos taršą bei jos pasekmes, buvo gvildenamos „EKOMOKYKLOS“ finaliniame renginyje.

„Žekople“ komanda į Klaipėdą išsivežė pagrindinį prizą – dviračius, tačiau nuskriaustos neliko ir kitos komandos. „Neregėta Lietuva“ albumai su autoriaus Mariaus Jovaišos parašais atiteko Kauno rajono Raudondvario gimnazijos komandai, loginiai žaidimai (prizą įsteigė UAB „Anvol“) padovanoti Skuodo Ylakių gimnazijai, kitos komandos išsidalijo skatinamuosius ekodraugų prizus: Elektronikos platintojų asociacijos dviem komandoms įsteigtus bilietus į „Žalgirio“ rungtynes, fotosesiją ekologijos tema (Pakuočių tvarkymo organizacijos prizas), kvietimus apsilankyti ONE, UNO parks, TARZANIJOS ir KAR KAR pramogų parkuose bei Europos parke, spalvingus guminius batus iš perdirbto plastiko (UAB „Regeneracija“ įsteigtas prizas), ekskursiją Vilniuje dviračiais (VELO CITY prizas), projekto partnerio Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro dovanojamą ekskursiją į Kazokiškių sąvartyną, leidyklų „Tyto alba“, „Lūtutė“, „Alma Littera“ knygas.

Nacionalinis ekoidėjų konkursas buvo organizuotas pagal Socialinių mokslų kolegijos (SMK) įgyvendinamą projektą „Ekomokykla.lt – aplinkos išteklių tausojimo ir atsakingo elgesio iniciatyva Lietuvos švietimo sistemoje“ pagal 2007–2013 m. Sanglaudos skatinimo veiksmų programos VP3-1.4-AM-09-K priemonę „Visuomenės informavimo ir švietimo apie aplinką priemonių įgyvendinimas“.PTO