Konferencija „Pakuotės gyvenimas Lietuvoje O ir X“

10 Jun Konferencija „Pakuotės gyvenimas Lietuvoje O ir X“

Š. m. birželio 9 d. LR Seime vykusioje konferencijoje „Pakuotės gyvenimas Lietuvoje O ir X“, buvo diskutuojama apie pakuočių atliekų tvarkymo užduotis, kuriomis vadovaujantis, nuo 2017 m. gamintojai ir importuotojai, gaminių pripildytas pakuotes sunaudojantys savoms reikmėms gali tvarkyti individualiai arba kolektyviai, tačiau privalo įvykdyti 100 proc. šių atliekų sutvarkymo užduotį.

Konferenciją organizavo Seimo narys Simonas Gentvilas. Konferencijoje dalyvavo Seimo, Aplinkos ministerijos, teisininkai, gamintojų importuotojų, atliekų tvarkytojų ir perdirbėjų atstovai.

Konferencijoje pranešimus skaitė Seimo narys, Aplinkos apsaugos  komiteto pirmininko pavaduotojas Simonas Gentvilas;  VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacija“ direktorė Bena Razbadauskienė taip pat VšĮ „Žalias taškas“;  UAB „Sanitex“; „iLAW advokatų kontora“ ir pakuočių atliekų perdirbimo atstovai.

VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacija“ direktorė Bena Razbadauskienė savo pranešime įvardijo savoms reikmėms susidariusių pakuočių atliekų tvarkymo užduočių keliamas problemas:

  • Iki šiol nėra žinoma, kokia gamintojų ir importuotojų sukaupiama ir (ar) panaudojama pakuočių dalis turėtų būti deklaruojama kaip sunaudota savoms reikmėms.
  • Nustatant organizacijų užimamas ir finansuojamas rinkos dalis savoms reikmės sunaudotų pakuočių kiekiai nebuvo vertinami.
  • Savoms reikmėms sunaudotų pakuočių nustatyta 100 proc. sutvarkymo užduotis didina bendrą visų pakuočių atliekų sutvarkymo užduotį, tačiau faktiniai sutvarkomi pakuočių atliekų kiekiai dėl šios priežasties nesikeičia.
  • Toks užduočių padidinimas, nenustatant būtino pereinamojo laikotarpio jų pasiekimui bei aiškių šios paskirties pakuočių apskaitos taisyklių, reiškia neišvengiamą mokesčio už aplinkos teršimą naštos atsiradimą daliai gamintojų ir importuotojų.
  • Technologiškai nepagrįstos ir neįgyvendinamos savoms reikmėms sunaudotų pakuočių užduotys galimai paskatins klastoti pakuočių apskaitos, pakuočių atliekų tvarkymo duomenis.
  • Kodėl taikomi skirtingi reikalavimai importuojamų ir šalyje pagaminamų supakuotų gaminių išpakavimo metu susidarančių atliekų apskaitai ir tvarkymui?

Konferencijoje buvo sutarta, kad Aplinkos ministerija turėtų atsižvelgti į išsakytą problematiką ir spręsti „Savoms reikmėms“ deklaravimo klausimą.

Konferencijos video įrašą galite rasti ČIA.PTO