VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacija“ siūlo ženklinti į vidaus rinką išleidžiamų gaminių pakuotes narystės ženklu „Rūšiuoji – vadinasi galvoji“, kuris ne tik nurodytų, kad įmonė finansuoja panaudotos pakuotės tvarkymą, bet ir tuo pačiu prisideda prie visuomenės švietimo pakuočių atliekų rūšiavimo srityje. Galimybė savo gaminių pakuotes žymėti tam tikru ženklu yra numatyta LR Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatyme (Nr. IX-517, 5 straipsnis, 2 punktas). Organizacija ženklinti gaminių pakuotes siūlo lietuvių ir anglų kalbomis.
Pakuočių gaminių ženklinimas šiuo siūlomu ženkliuku parodytų Jūsų įmonės siekį prisidėti prie aplinkosaugos problemų sprendimų („teršėjas“, t.y. gamintojas ir (ar) importuotojas, ne tik sumoka už savo išleistų pakuočių tvarkymą, bet ir pats imasi aktyvių veiksmų, siekiant saugoti ir tausoti aplinką).
Pakuočių gaminių ženklinimas šiuo siūlomu ženkliuku parodytų Jūsų įmonės socialinę atsakomybę bei siekį prisidėti prie aplinkosaugos problemų sprendimų („teršėjas“, t.y. gamintojas ir (ar) importuotojas, ne tik sumoka už savo išleistų pakuočių tvarkymą, bet ir pats imasi aktyvių veiksmų, siekiant saugoti ir tausoti aplinką).
Organizacijos siūlomi ženkliukai atlieka net kelias funkcijas: ne tik primena apie rūšiavimo svarbą, bet ir palengvina patį rūšiavimą, kadangi ant ženkliuko nurodyta į kurį rūšiavimo konteinerį panaudota pakuotė turėtų būti metama (popieriaus, plastmasės ar stiklo). Jei pakuotė susideda net iš kelių skirtingų medžiagų – siūloma naudoti universalų ženkliuką su užrašu „Rūšiuoji – vadinasi galvoji“ arba tiesiog „Rūšiuok“. Ženkliukus galite atsisiųti čia:http://www.pto.lt/firminio-stiliaus-naudojimas/
Bendrieji pakuočių ženklinimo reikalavimai yra nustatyti Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo taisyklėse, patvirtintose LR Aplinkos ministro 2002 m. birželio 27 d. Įsakymu Nr. 348 (Valstybės žinios, 2002-08-22, Nr. 81-3503).
Pavyzdžiui: skaidrūs mineralinio vandens ir gaiviųjų gėrimų buteliukai, skalbimo priemonių ir valiklių pakuotė
Pavyzdžiui: nepermatoma pieno, sulčių, kosmetikos priemonių, skalbiklių ir valiklių pakuotė, ledų indeliai, kai kurie plastikiniai maišeliai ir šiukšlių dėžės
Pavyzdžiui: valiklių pakuotė, lizdinė pakuotė ir langų rėmai, grindų danga, vandetiekio ir kanalizacijos vamzdžiai
Pavyzdžiui: plastikiniai maišeliai, kibirai, skysto muilo dozatoriai, tūbelės
Pavyzdžiui: sriubų, sultinių, sirupų, jogurtų, tepamų sūrių ir margarino pakuotė, tamsinta pakuotė, išinešimui skirtų gėrimų puodeliai ir buteliukai kūdikiams, automobilių interjero detalės ir buferiai
Pavyzdžiui: kiaušinių dėklai, išsinešamo maisto dėžutės, vienkartiniai karštų gėrimų puodeliai ir žaislai, vazonai, lagaminai, vaizdo kasetės
Pakuotė, pagaminta iš plastiko, kuris nenurodytas sąraše ir (ar) nėra nurodytas jo raidinis sutrumpinimas, gali būti ženklinama nurodant tik kodą 7 arba 8 ir t.t., iki 19
Pavyzdžiui: pakavimo, siuntinių dėžės
Pavyzdžiui: pusryčių dribsnių, popierinių servetėlių, sausainių, arbatos dėžutės, žurnalai
Pavyzdžiui: sveikinimų atvirutės, šaldyto maisto dėžutės, knygų viršeliai
Pakuotė, pagaminta iš popieriaus ir (ar) kartono, kuris nenurodytas sąraše ir (ar) nėra nurodytas jo raidinis sutrumpinimas, gali būti ženklinama nurodant tik kodą 23 arba 24 ir t.t., iki 39
Pavyzdžiui: metalinės konservų, arbatos, dažų, lako skardinės, aerozolių balionėliai
Pavyzdžiui: aliumininės gėrimų, konservų skardinės, aerozolių balionėliai
Pakuotė, pagaminta iš metalo, kuris nenurodytas sąraše ir (ar) nėra nurodytas jo raidinis sutrumpinimas, gali būti ženklinama nurodant tik kodą 42 arba 43 ir t.t., iki 49
Pavyzdžiui: dėžutės, padėklai
Pavyzdžiui: butelių kamščiai, padėkliukai, statybinės medžiagos
Pakuotė, pagaminta iš medienos, kuri nenurodyta sąraše ir (ar) nėra nurodytas jos raidinis sutrumpinimas, gali būti ženklinama nurodant tik kodą 52 arba 53 ir t.t., iki 59
Pavyzdžiui: maišai ir maišeliai
Pavyzdžiui: maišai
Pakuotė, pagaminta iš tekstilės, kuri nenurodyta sąraše ir (ar) nėra nurodytas jos raidinis sutrumpinimas, gali būti ženklinama nurodant tik kodą 62 arba 63 ir t.t., iki 69
Pavyzdžiui: vandens ir gėrimų buteliai, stiklainiai
Pavyzdžiui: gėrimų, aliejaus, sirupų buteliai, vaistų buteliukai
Pavyzdžiui: gėrimų, aliejaus, sirupų buteliai, vaistų buteliukai
Pakuotė, pagaminta iš stiklo, kuris nenurodytas sąraše ir (ar) nėra nurodytas jo raidinis sutrumpinimas, gali būti ženklinama nurodant tik kodą 73 arba 74 ir t.t., iki 79
Kombinuota pakuotė, pagaminta iš popieriaus ir kartono bei kitų medžiagų, kuri nenurodytas sąraše ir (ar) nėra nurodytas raidinis sutrumpinimas, gali būti ženklinama nurodant tik kodą 86 arba 87 ir t.t., iki 89.
Kombinuota pakuotė, pagaminta iš plastiko bei kitų medžiagų, kuri nenurodytas sąraše ir (ar) nėra nurodytas jo raidinis sutrumpinimas, gali būti ženklinama nurodant tik kodą 93 arba 94.
Kombinuota pakuotė, pagaminta iš stiklo bei kitų medžiagų, kuri nenurodytas sąraše ir (ar) nėra nurodytas jo raidinis sutrumpinimas, gali būti ženklinama nurodant tik kodą 99.
* Kombinuota pakuotė ženklinama, naudojant kombinuotoms pakuotėms suteiktus kodus sąraše, priskyrus ją vienai ar kitai grupei. Santrupos pateikiamos atitinkamai pagal vyraujančią medžiagą pakuotėje.
1. Raidinis medžiagos sutrumpinimas pateikiamas tik didžiosiomis raidėmis.
2. Sudėtinė pakuotė ženklinama, atsižvelgus į vyraujančią pakuotei pagaminti panaudotą medžiagą arba atskirai nurodant kiekvieną pakuotę sudarančią medžiagą, jeigu negalima išskirti sudėtinei pakuotei pagaminti panaudotos vyraujančios medžiagos.
Tarptautiniu mastu pripažįstamas simbolis, vadinamas Mėbijaus (Möbius) juosta, kuris rodo, kad gaminys ir (arba) jo pakuotė yra pagaminti iš medžiagų, kurias galima perdirbti.
Ženklas parodo, kad produktas ir (arba) pakuotė yra pagaminti iš perdirbamo popieriaus (kartono). Tokiu ženklu pažymėtas atliekas reikia mesti į mėlynos spalvos rūšiavimo konteinerius, skirtus popieriaus ir kartono atliekoms.
Ženklas reiškia, kad produktas ir (arba) pakuotė yra pagamintas iš perdirbamo stiklo, todėl atlieką reikėtų mesti į žalią rūšiavimo konteinerį. Šis ženklas skatina pažymėtas juo atliekas šalinti atsargiai, atsižvelgiant į ant gaminio pateiktas instrukcijas, neteršti tokiomis atliekomis aplinkos.
Pavyzdžiui: skaidrūs mineralinio vandens ir gaiviųjų gėrimų buteliukai, skalbimo priemonių ir valiklių pakuotė
Ženklas, reiškiantis, kad produktas pagamintas iš perdirbamo plieno. Tokiu ženklu pažymėtas atliekas reikia mesti į geltoną rūšiavimo konteinerį.
Ne visi produktai ar pakuotės yra perdirbamos, tačiau šis ženklas visiems primena, kad su atliekomis reikia elgtis tinkamai: išmesti tam skirtoje vietoje – į šiukšlių dėžę. Šį ženklą galima rasti ne tik ant kramtomosios gumos, saldainių pakuočių, bet ir ant jogurto indelių bei kitur.
Šis perdirbimo simbolis rodo, kad produkto sudėtyje esanti mediena yra iš atsakingai tvarkomų miškų ir sertifikuota nepriklausomų ekspertų pagal Miškų valdymo tarybos (FSC) taisykles.
Tai Vokietijoje gimęs, europinio pramonės finansuojamų pakuočių atliekų tvarkymo sistemų tinklo licencijos simbolis.
Taip žymimi greičiau aplinkoje suyrantys plastikai, todėl šių plastikų nereikia atskirai rūšiuoti ir perdirbti.
Šiuo ženklu ženklinama elektros ir elektroninė įranga, baterijos, akumuliatoriai. Šių atliekų negalima šalinti kartu su nerūšiuotomis komunalinėmis atliekomis.
Perkant gaminį, kurio pakuotė pažymėta šiuo ženklu, pirkėjas sumoka užstatą už pakuotę. Užstatas grąžinamas, kai vartotojas grąžina pakuotę į prekybos vietą arba supirktuvę.
Pakuotės, įtrauktos į užstato sistemą, skirtos naudoti daugiau negu vieną kartą.